Německé texty

18.7.2016

Colonia Dignidad

Možná se ptáte, co španělsky znějící nadpis pohledává na německém blogu. Colonia Dignidad = Kolonie Würde je součást německých dějin, i když leží na druhé straně světa.

 

Colonia Dignidad | nemecktexty.cz

 

Nacistický odkaz

 

Jižní Amerika byla po druhé světové válce útočištěm mnoha nacistických důstojníků a sympatizantů režimu. Odehrál se zde i dnes již legendární únos Adolfa Eichmanna, který provedla izraelská tajná služba Mosad. To jdeme sice do trochu jiné země – konkrétně do Argentiny, ale celé to dokresluje situaci, která kolem roku 1960 v Jižní Americe panovala.

Jižní Amerika byl pro německé přistěhovalce “jasná” volba. A v těchto letech začíná i příběh Colonia Dignidad (CZ: Kolonie Důstojnost).

 

Problémy začínají v Německu

 

V roce 1956 si zakládají evangelický pracovník Paul Schäfer a z té samé církve vyloučený farář Hugo Baar “soukromou misii”, která má za úkol výchovu dětí jejich členů. O skupinu se začala zajímat policie, poté co se ji donesly informace o možném sexuálním zneužívání mladistvých členů tohoto spolku. A tak se celá skupina rozhodla pro útěk do Chile. To se děje v roce 1961.

Necelých 400 km jižně od hlavního města Santiago de Chile zakládají opevněnou (!) osadu s názvem Colonia Dignidad, kterou v roce 1988 přejmenují na Villa Baviera (DE: Dorf Bayern, CZ: “Bavorská osada”).

Kolonie byla velice dobře chráněna před okolními vlivy a dovnitř se dostali pouze vybraní návštěvníci. Osadníkům se podařilo vytvořit skoro naprosto autonomní svět s německými tradicemi. Za to se jim dokonce dostalo i mnoha ocenění. Celá osada působila na propagačních snímcích naprosto idylickým dojmem. Jakási oáza toho nejlepšího z německé kultury uprostřed Chile.

 

Účast na vojenském převratu

 

Ale byla to pouhá přetvářka. Kolonie udržovala velice dobré kontakty s ultrapravicovými organizacemi. Ať ji z oportunistických či ideologických důvodů. Díky svému celnímu statusu v rámci země se jim povedlo propašovat z Německa zbraně a munici, které poté čilská armáda využila při svém převratu v roce 1973.

Během vlády diktátora Pinocheta se kolonie stala základnou jeho rozvědky. A nejen to. Dokonce zde bylo sídlo projektu ANDREA (Nacionalistické aliance amerických republik).

 

Začátek konce

 

Ani po vítězství demokracie se nové vládě nepodařilo dostat vzpurnou kolonii pod kontrolu. Neodvratný konec se začal psát v roce 1997, kdy se dvěma mladistvým povedl útěk do Německa. Informace, které následně vyzradily šokovaly celý svět – zneužívání mladistvých, otrocká práce, psychický teror, mučení…

Cesta k odhalení nebyla ale jednoduchá. Vedení kolonie udržovalo výborné kontakty k tehdy vládnoucí garnituře a dalším důležitým osobám. Mnoho z představitelů vládních stran dokonce kolonii navštívilo a dávalo ji za příklad  ostatním.

 

Soud

 

 

Paul Schäfer se dostal před chilský soud teprve v roce 2004 a to za sexuální zneužívání dětí v celkem 27 případech. Přezdívali mu “Pán na životem a smrtí”. Byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby. Společně s ním odsoudil soud dalších 22 členů kolonie.

Samotný Schäfer nebyl u soudu přítomen. Odhalili ho až o rok později v Argentině. A tady se náš kruh argentinských zločinců s německými kořeny uzavírá.

 

Zatčení Paul Schäfer

Zatčení Paul Schäfer

 

Dozvuky

 

Kolonie se nerozpadla úplně – na původním skoro 300 km2 rozsáhlém pozemku stále žije přes 115 členů sekty.  Dnes si stále můžete rezervovat pokoj v Hotelu Baviera, který byl v roce 2012 otevřen na místě bývalé společenské budovy.

V roce 2015 natočil oskarový režisér Florian Gallenberger thriller s názvem “Colonia” (DE: Colonia Dignidad – Es gibt kein Zurück, CZ: Kolonie). Hlavní role si zahráli Emma Watson a Daniel Brühl. Film má aktuálně na ČSFD 80 % a rozhodně stojí za shlédnutí. Nepojednává o samotné kolonii, ale rozpracovává fiktivní příběh, který se v ní odehrává.

V červnu roku 2016 se spolkový president Jochim Gauck veřejně omluvil za chyby, které německá diplomacie ve spojitosti s Colonia Dihnidad, udělali.

 

 

Spoustu dobových fotografií naleznete i v krátké americké reportáži:

 

Tags: , , ,