Německé texty

11.7.2016

Změny v Německu od 1.7.2016

V Německu je tak trochu tradicí, že počínaje prvním červencem vstupují v platnost nové zákony a nařízení. A i letos se mezi změnami najde pár opravdu zajímavých a jedna obrovská. V porovnání s minulými roky je změň ale méně a některé jsou spíše úsměvné.

 

Tak co se tedy změnilo?

 

Důchody

Němečtí důchodci si přilepší. A to významně. Je to největší jednorázové zvýšení mezd za posledních 23 let. Ve starých spolkových zemích se jedná o více jak 4 %, v těch nových pak skoro o 6 %. V předchozích letech rostly renty v průměru o 2-3 %.

Průměrný důchod byl v roce 2014 v Německu 805 EUR. Než začnete lamentovat a přát si dostávat německou rentu, tak si prosím uvědomte, že životní náklady a především nájmy, jsou u našich sousedů o dost vyšší.

Přídavky na děti

Nízkopříjmové domácnosti budou moci dostávat na své potomky nově 160 EUR namísto dosavadních 140 EUR. Dítě musí žít ve společné domácnosti s rodičem (novinka a to dost převratná), zato může být nárokován až do 25. roku života dítěte.

Když si uvědomíte, jaké je v Německu zvyklost ohledně bydlení u rodičů, tak jde opravdu o poměrně převratnou záležitost. V Německu není totiž neobvyklé, že se dítě vystěhuji již po 16. I když vzrůstá obliba tzv. Mama-Hotel (tedy dlouhého bydlení u “mamiky”), tak i přesto jsou němečtí teenageři poměrně samostatní.

 

Další “drobnosti”

Vysloužilé elektrospotřebiče mohou Němci nově vracet do elektroobchodů. Dokonce to nemusí být ani ten, ve kterém daný přístroj pořídili. Má to ale své háčky. Obchody, které jsou povinny tyto elektrospotřebiče přijímat musí mít více jak 400 m2 prodejní plochy. Zdarma musí přijmout malé spotřebiče – velké jen v případě, že si u nich zákazník podobný koupí…

Ještě, že tu jsou pořád sběrné dvory nebo komunitní opravny.

Co Němce asi nejvíc štve je zavedení ubytovací daně na Mallorce. Nejoblíbenější prázdninová destinace již na jaře rozhodla, že zavede daň z ubytování ve výši 0,25 – 2 EUR za noc.

 

Jedna změna se dotkne i nás

Počínaje 1.7. vstoupilo v platnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu. Uff, delší název to asi mít nemohlo. Nařízení má umožnit mimo jiné přeshraniční uznávání a interoperabilitu bezpečných systémů elektronické identifikace a autentizace. A toto si jen tak cvičně zkuste přeložit do němčiny – já občas musím….

Zavedení těchto pravidel má dovést EU k vytvoření jednotného digitálního trhu a odstranění barier při využívání přeshraničních digitálních služeb, a zároveň si klade za cíl zvýšit důvěryhodnost elektronických transakcí v rámci vnitřního trhu. Díky státem garantované elektronické identitě uložené na čipu elektronické občanky, bude možné využívat elektronické služby všech států EU. A na to se těším

 

Zdroje:
http://www.welt.de/finanzen/article156690297/Was-sich-zum-1-Juli-fuer-die-Deutschen-aendert.html
http://www.tagesspiegel.de/politik/altersrenten-in-deutschland-im-durchschnitt-805-euro/11909972.html
http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6714420

Tags: