Německé texty

4.7.2016

Co dělat v Berlíně?

Co dělat v Berlíně?

Minulý týden jsem vám snad poskytl přehledný návod jak se co nejlépe dostat do hlavního německého města – Berlína. Dnes bych se s vámi rád podělil o mé vlastní tipy, co v Berlíně dělat. Je to směsice klasických turistických destinací a i tak trochu insider tipů. Pokud máte nějaké vlastní, tak si je rád vyslechnu.

TOP 15 věcí, které v Berlíně zažít!

 

1. Reichstag

Německý parlament je impozantní budova, které v budoucnu věnuji samostatný článek. Když si uvědomíte, že před více jak 70 lety pochodovali po stejných schodech diktátořii, tak vám půjde mráz po zádech. Rekonstrukce z konce minulého století budovu obdařila obří skleněnou kupolí od věhlasného architekta Normana Fostera.

Kupole slouží i jako vyhlídková plošina. Návštěvu si musíte ale předem objednat – na této adrese. Šestí můžete zkusit i přímo na místě, ale to se vydaří málo kdy. Za návštěvu se nic neplatí.

 

2. Dát si pivo v KaterBlau

Minipivovar, maxizahrádka, skvělá hudba, řeka, kousek od centra – co víc dodat? Toto je pravý Berlín.

S a U-Bahnhof Ostbahnhof

 

3. Vykoupat se v plovoucím bazénu

Ona je to vlastně loď. Otevřena je denně v létě od 8 do 24 hod. Najdete ji u S-Bahnhof Treptower Park a lístek na celý den vás vyjde na 5,50 EUR. Více info například zde.

 

4. Navštívit Památník holokaustu

Holocaust Mahnmal najdete jen kousek od Reichstagu. Byl otevřen až v roce 2005, což je tak trochu skvrna na tváři celého Berlína. Památník je otevřen 24 hodin denně (muzeum v suterénu má jinou otevírací dobu). Pokud toužíte po ještě intenzivnější zážitku, tak zavítejte i do Židovského muzea. Z budovy, kterou navrhl Daniel Liebeskind si sednete na pr… A ze stále výstavy budete paf.

 

5. Vyjet na Alexanderturm

Symbol východního Berlína, který soudruzi vybudovali, aby imperialistickým svi.ím na západě ukázali, že na Východě je lépe. Doporučuji vstupenku koupit předem – zde. I tak zaplatíte 13 EUR (na místě 19). Dostanete se tak do kupole, která je ve výšce 200 m a NEotáčí se. Zapomeňte tak na panoramatickou fotku, ale výhled je skvělý.

 

6. Pojděte se po Nikolaiviertel

Pokud se od Alexanderturm vydáte směrem k Musseumsinsel, dostanete se i do Nikolaiviertel. Zdejší kostel je zmiňován již v roce 1200.

 

7. Jít na párty do Watergate

Asi nejznámější berlínský klub. Mimochodem jen jednu stanici dále – S + U-Bahnhof Warschauer-Str. začíná “berlínská Stodolní”.

U-Bahnhof Schesiesches Tor

 

8. Currywurst

Currywurst| nemecketexty.cz

Currywurst prostě v Berlíně ochutnat musíte. Nakrájený párek v kari omáčce je jeho symbol. Prý nejlepší mají v Curry 36 na Mehringdamm 36 (U-Bahnhof Mehringdamm). Ale tam bych jel jen kvůli tomu, že je to Kreuzberg a to je dost, ale dost odvázaná čtvrť. Skvěle si pochutnáte ale i v Dom Curry, Mohrenstraße 30 – jak název napovídá je kousek o Berlínského dómu na Museumsinsel.

 

9. KaDeWe

Chrám konzumu a těch nejluxusnějších značek. To zase kapitalisti ze Západu vybudovali a naplnili až po okraj luxusem, aby soudruhům z Východu ukázali, že se na Západě žije lépe. Restaurace v posledním patře ale stojí za to! Mimochodem věděli jste, že správně česky je to Západní Berlín a východní Berlín? První byl totiž oficiální název a druhým se označovala jen část města.

U-Bahnhof Wittenberplatz – mimochodem jedna z nejstarších zastávek podzemní dráhy v Berlíně.

 

10. Museeumsinsel

Všechna hlavní muzea na jednom místě – lépe řečeno ostrově. Můžete si pořídit i vstupenku do všech najednou. Nevětším lákadlem je asi busta Nefertiti a Pergamon Museum s úžasným Pergamonaltar – který se až do 2017 rekonstruuje :-(. Lístky jako vždy raději dopředu. Fronty jsou nekonečné a za hodinu kolabují tak 4 turisté.

 

11. Eastside Gallery

Nejdelší dochovaný kus zdi.

S+U-Bahnhof Warschauer Str.

 

12. Potsdammer Platz

Newsletter | nemecketexty.cz

Místo, které po sjednocení prošlo asi nejvýraznější proměnou. Ukázka architektury konce 20. století. Dnes se zde koná například i Berlinále. Je tu několik nákupních galerií obřích rozměrů.

S+U-Bahnhof Potsdammerplatz

 

13. Tempelhof

Jako měli jsme letiště a teď máme jiné (to je ale jiná historka). Tak co uděláme s tím starým? Park a veřejný prostor. Úžasná architektura 30. let minulého století a obří louko-park.

U-Bahhof Platz der Luftbrücke

 

14. Zoologické zahrady a akvárium

Ano, neupsal jsem se – Berlín má opravdu 2 zoologické. To je pořád ta historka s Východem a Západem… Východní je možná větší, ale ta západní má naprosto skvělé akvárko.

Západ: S+U Bahhnof Zoologischer Garten
Východ: U Bahnhof Tierpark

 

15. Bleší trh Mauerpark + Karaoke

Standardní suvenýry jsou tak out. Zkuste si něco ulovit na největším a nejlepším berlínském blešáku. A navíc si k tomu můžete i zazpívat.

každou neděli: 8-19
Bernauer Str. 63, Berlin
Tram: Wolliner-Str. (U-Bahnhof Eberswalder-Str.)

Tags: , ,