Německé texty

28.6.2016

Průvodce po Berlíně

Část první – doprava a ubytování

 

Berlín není obvyklou destinací pro české turisty. Ono se všeobecně Německo netěší pověsti nejlepší prázdninové destinace. Proč? Nemá moře, kde byste se 2 týdny vydávali za grilované kuře… Takže pokud je pro vás dovolená v Chrovatsku zhmotněním všech klišé o dovolené, tak co se poohlédnout jinde.

Do Berlína zavítám i několikrát za rok a tak se vás pokusím pro tuto metropoli nadchnout. A snad pod čarou: tento post není sponzorován žádnou německou agenturou pro cestovní ruch. 🙂 Tak jdeme na to.

5 důvodů proč si Berlin vybrat na dovolenou?

  • i přes 4 miliony obyvatel není tak přeplněný jako Londýn
  • ceny ubytování jsou rozhodně nižší než v jiných hlavních městech Evropy
  • dámy: shopping…
  • pro každého: od high snobismu až po naprostý anarchismus
  • bezpečí

Rozhodně bych jich našel více, ale chci vám dát tipy na dovolenou ne nekonečný seznam. Ale ten poslední od – bezpečí – bych chtěl vysvětlit. Na ulicích neuvidíte policii na každém rohu, tak to myšleno nebylo. Pocit bezpečí na vás prostě dýchne ihned po tom, co dorazíte. Berlín je velice tolerantní a přátelské město. Jste satanista, který potřebuje v poledne přenést metrové svíce přes hlavní nákupní třídu? Není problém. Respekt a tolerance je tu opravdu všudypřítomná. Však i bývalý starosta Berlina se veřejně přiznal k homosexualitě. A vládl dál…

 

Jak do Berlína?

 

Vlakem

Já osobně preferuji cestu vlakem – a to hned z několika důvodů. Jídelní vozy mají většinou i čepované pivo – promiňte, vtípek… Vlak je pohodlný, spolehlivý a po příjezdu do Berlína si vychutnáte centrální berlínské vlakové nádraží, které je spíše velké obchodní centrum, kde se jako příjemný bonusem propojují všechny vlaky a linky S-Bahn.

S-Bahn – není prosím příměstská dráha nebo rychlodráha. S-Bahn je městská rychlodráha 🙂 Je to vlastně vlak, který jezdí ve městě. Je to rychlý dopravní prostředek, kterému se např. v Berlíně vůbec nevyhnete.

A jako bonus vystoupíte v samé centru Berlína u Reichstagu a sídla Kancléře (nyní -ky). Pokud přijedete před check-inem, tak si můžete kufry nechat v úschovně (pozor: velké skříňky vás vyjdou na 6 EUR – menší o patro níže pak na 4 EUR – ale do velkých se vejdou i dva obrovské kufry a jsou na 72 hod…) a klidně vyrazit na objevování města.

Na hlavním vlakovém nádraží si navíc můžete i celkem snadno v turistických informacích koupit lístky na MHD (DE: ÖPNV). Ty si můžete koupit i předem a nechat si je zaslat až do ČR (některé typy) a nebo na každém vstupu do stanice S-Bahn nebo metra. Nebojte se, že byste k tomu nedostali příležitost.

 

Alternativní dopravní prostředky

Pokud jedete autem, tak doporučuji vybrat nějaký hotel na okraji Berlína. Parkovné je v centru pekelně drahé a hotely s parkovištěm si klidně naúčtují 15 EUR za den jen za místo pro vašeho plechového mazlíčka. Tím, že budete bydlet na okraji se ochudíte o spoustu zážitku z nočního života.

Autobusem? Tak to dostanete při výstupu náhled do těch nejhorších míst Berlína. Tak třeba žlutý busy vás za pětistovku vyhodí na ZOB Funkturm (Zentraler Omnibusbahnhof = centrální autobusové nádraží) a tam budete (především večer) prchat do metra nebo na S-Bahn.

Sice se autobusová doprava v poslední době dostává do obliby, ale pokud chcete poznat Německo, tak musíte cestovat vlakem!

Můžete i letět – například AirBerlin nabízí lety Praha → Berlín. Hodina letu vás vyjde na cca. 2.000 Kč. Nebo si najít spoujízdu např. na Blabla car – ta vás může vyjít i na 250 Kč.

 

Jak cestovat po Berlíně?

Na taxi zapomeňte hned. Berlín se vychutnává z S-Bahn, ze sedla kola max. z druhého patra autobusu č. 101. Připravte se ale na to, že to bude drahé. Pokud jste v Berlíně poprvé, můžete si pořídit Berlin WelcomeCard. To je vlastně brožurka, kde jsou slevové kupony do muzeí nebo restaurací a navíc vás opravňuje k volnému cestování po Berlíně.

Problém je ale v tom, že kupóny jsou až na pár výjimek tzv. Touristenfallen = past na turisty a cestování lze pořídit i levněji. Před koupí si můžete z pohodlí domova prohlédnout aktuální nabídku kupónů a následně zhodnotit, jestli se vám to vyplatí. Ceny WelcomeCard začínají na 19,50 EUR za 48 hodin. Výhodou je, že lístek platí opravdu 48 hodin. U např. celodenního lístku (7 EUR) je to tak, že platí jen do 3 hodin ráno následujícího dne. Na to si dávejte pozor.

Pokud jedete za kulturou, tak můžete zvážit, jestli si Welcome Card nerozšíříte i o volňásek na Museums Insel (Museumspass). Tím se sice dostanete na 42 EUR za 2 dny, ale po celou tuto dobu máte volný vstup do hlavních berlínských muzeí. A to rozhodně stojí za zvážení. Museumspass existuje i samostatně – na 3 dny za 24 EUR.

Pokud tedy nechcete do muzeí, tak si kupte jen denní lístek za 7 EUR nebo si půjčte kolo.

Ceny za kola jsou podobné jako u celodenního lístku. Takže pokud je pro vás kolo náboženství, tak není co řešit. Berlín je navíc totálně plochý, takže to bude pohoda. Hezký přehled půjčoven kol je například zde. Na kola Německých drah rovnou ale zapomeňte. Základní poplatek je 3 EUR/ročně a pak platíte za každou půl hodinu 1 EUR (15 EUR za 24 hodin). Navíc se musíte předem registrovat.

A malé upozornění – za turistickou mapu Berlína se v turistických centrech platí (1 EUR).

 

Ubytování

Tak na ubytování jsou tu jiní. Já vám můžu jen doporučit, abyste vždy vybírali ubytování, které má v blízkosti stanici metra nebo S-Bahn. Ušetří vám to spoustu, ale opravdu spoustu času. Poohlédněte se spíše v západní části Berlina – vyhnete se tak panelákům.

Při mé poslední cestě mě překvapil booking.com, který pro mě vygeneroval průvodce, který obsahoval opravdu dobré tipy např. na hospůdky, které většinou turisté nevidí. Bylo tam ale taky dost blbostí jako např. Berlínské podsvětí. Typická past na turisty, kde je dokonce zakázáno i focení – dozvíte se přímo na předpotopních stránkách…

Pokud vás cestuje více, tak si pronajměte FeWo.

Berlín zakázal v polovině roku 2016 poskytování ubytování přes Airbnb nebo podobné služby. O zákaz se vedou spory. Nikdo pořádně neví jak to dopadne. Berlin rozhodně z nabídky Airbnb nezmizel. Opatrně. Na podobné bázi a v podobném právním vakuu nyní funguje i pronájem celých bytů přes oblíbenou stránku fewo-direkt.de. FeWo je zkratka pro Ferienwohnung = letní byt. Osobně tuto možnost preferuji. Jako doma!

 

Co dělat v Berlíně?

Tak to se dočtete zde.

Tags: ,