Německé texty

18.11.2015

Stephansdom stavěli vínem

Stephansdom (Domkirche St. Stephan zu Wien) nebo také Katedrála svatého Štěpána je jedna z nejznámějších staveb ve Vídni. Typické ornamenty na její střeše najdete snad na všech pohlednicích, fotografiích / selfíčkách z Vídně.

S touto stavbou se ale pojí hned několik zajímavých informacích, které vám průvodce asi neřekne. Tak až budete na vánočních trzích, tak své kolegy můžete “ohromit” například tím, že:

  • Bezmála čtvrt milionu glazovaných střešních tašek na již zmíněné střeše vyrobila továrna v Poštorné (okres Břeclav)…
  • V severní věži je největší a nejtěžší zvon v Rakousku – 21 tun je fakt síla (nebo tíha?).
  • Celý chrám je protkán číselnou symbolikou. Na každém kroku narazíte na číslo 3 (Svatá trojice) a 4 (roční období, světové strany atd.). Jejich součet – 7 – symbolizuje počet dnů stvoření, smrtelných hříchů, slov na kříži atd. Počet schodů na zvonici Jižní věže je 343 = (3+4)3 tedy 7x7x7. A tak bychom mohli pokračovat.
  • Do základů této severní věže přidávali i víno. Ročník 1450 se opravdu nepovedl a víno bylo opravdu kyselé. Obyvatelé Vídně tak víno začali raději vylévat. To se nelíbilo tehdejšímu císaři Friedrichu III. a tak nařídil, aby všechno víno směřovalo do základů severní věže, kde se používalo k hašení vápna.
Summary
Stephansdom stavěli vínem
Article Name
Stephansdom stavěli vínem
Description
S touto stavbou se ale pojí hned několik zajímavých informacích, které vám průvodce asi neřekne. Tak až budete na vánočních trzích, tak své kolegy můžete "ohromit"
Pavel Cahlík
Tags: ,