Německé texty

by Pavel / Informace z německy mluvícího prostoru

Berlín má nového starostu

expose-seperator

… a to již skoro měsíc. Ne, že bych si toho všiml až teď, ale smutnou zprávou jsem (si) nechtěl kazit předvánoční období.

Po (v našich končinách) skoro neuvěřitelných 13 letech v včele berlínské radnice usedne nová tvář – Michael Müller – úředník a technokrat. Vystřídá tak oblíbeného (i když v poslední době jeho obliba klesala) starostu. Klaus Wowereit (mimochodem oba SPD) je člověk, za kterého se Berlín neuvěřitelně proměnil. A právě velkolepé stavební projekty a hlavně jejich průtahy byly to, co mu nakonec zlomilo vaz. Poslední kapkou bylo nové berlínské letiště, které mělo nahradit doposud používané vzdušné přístavy a poskytnout tak důstojný prostor pro odbavování cestujících. To, co se povedlo u hlavního vlakového nádraží (které je mimochodem naprostá bomba – ale o tom jindy), stálo místo úředníka, který byl milován svými poddanými, obyvateli Berlína a především médii.

Vody našich médií rozčeřil přinejmenším svým výrokem:

Ich bin schwul und das ist auch gut so!
nebo – Jsem gay a tak to je v pořádku.

Záznam jeho “partajního comming-outu” z roku 2001: (YouTube)

Bude mi chybět. Podařilo se mu z Berlína vybudovat multi-kulti město, kde v létě v pravé poledne potkáte na hlavní třídě zcela jasného satanistu v douhém koženém kabátě, jak si v podapží nese dvě obrovské svíce. A jediní, kteří se tomu diví, jsou turisté.

Chudý, ale sexy.

To bylo heslo Berlína, které Wowereit razil. Uvidíme, jestli se novému starostovi podaří to stejné.

Tags: ,