Německé texty

by Pavel / Informace z německy mluvícího prostoru / Jazykov(ědn)é libůstky

Vídeňská káva neexistuje!!!

expose-seperator

Ano! Vídeňská káva neexistuje a stejně tak neexistuje pikolo nebo picolo nebo expreso!

Nevím, jak vy, ale pro mě je káva snad vším. V některých fázích pracovního dne by se mohla má krevní skupina jmenovat A – jako Arabica. Když se mi nedostává kávy, tak vypadám asi takto:

naprostý nedostatek kávy | nemecketexty.cz

naprostý nedostatek kávy | nemecketexty.cz

Káva je i jedním ze symbolů Rakouska. Tedy přesněji řečeno Vídně… Ale kávovou kulturu vyznávají všichni Rakušané a celkem útrpně se dívají na až chorou oblibu překapávané kávy v Německu (osobně také nechápu).

Kávová nebo kavárenská kultura je od roku 2011 zapsaná na seznam UNESCO. Ve vídeňských kavárnách se potkávají všechny společenské třídy a společně se hřejí v nepatrném odlesku monarchie. Čtou se noviny, popíjí likér či víno, debatuje se a především se vychutnává káva. Mimochodem, pokud budete chtít sklenku červeného, tak se zásadně objednává na osminky – jedna, dvě apod. A výslovnost se blíží “ochtl” (Acht – osm).

A právě při výběru kávy narazíte na překážku. Mnoho let rozvíjená tradice zanesla na nápojový lístek (pro cizince) zcela neznámé pojmy. Takže co si objednat?

Kleiner Schwarzer – v dnešním podání je to vlastně ristretto (a kdyby snad někdo nevěděl: http://www.piccoloneexistuje.cz/ristretto) , ale původně to byla – někde stále je –  Mokka (horkou vodou zalitá káva – ano turek…)

Kleiner Schwarzer | Německé texty.cz

Kleiner Schwarzer | Německé texty.cz

Kleiner Brauner – je vlastně Kleiner Schwarzer s lžičkou/dávkou (Schuss) mléka nebo smetany (pozor v Rakouštině je smetana “Obers”)

Einspänner – ano toto je “vídeňská káva” – Mokka se šlehačkou (a opět pozor – AT: šlehačka = “Schlagobers” x DE: “Schlagsahne”)

Einspänner alias vídeňská káva | nemecketexty.cz

Einspänner alias vídeňská káva | Německé texty.cz

Melange – jedna z neoblíbenějších variant. Polovina kávy, polovina mléka. Němci této variantě říkají “Milchkaffee” nebo “Café au lait (kaféolé)”.

Verlängerter – prodloužená káva

Samozřejmě i do vídeňských kaváren se pomalu dostávají italské typy kávy a vy si tak můžete objednat “oblíbené” Café Latte. Věděli jste ale, že tento nápoj je v Itálii určen spíše dětem?

Rarity

No a pak tu jsou naprosté speciality / rarity, které se liší dle kaváren, ale v těch pravých vídeňských je naleznete skoro všechny.

Fiaker – velké Mokka ve sklenici s panákem rumu nebo slivovice (AT: Sliwowitz). A ano, jméno je odvozeno o kočárů – fiakrů.

Keisermelange – Mokka s vaječným žloutkem, někdy s medem a pálenkou nebo koňakem (opravdu pro odvážlivé)

Kde vyzkoušet “vídeňskou” kávu?

A tak dále a tak dále. Je toho opravdu mnoho. Zkoušejte a podělte se o vaše zkušenosti. A kde nejlépe vyzkoušet?

Tak třeba Café Hawelka – založeno 1939 manželi Hawelka – opravdu doporučuji, jedna z nejautentičtějších vídeňských kaváren
www.hawelka.com
1010 Wien, Dorotheergasse 6

Trochu temnější, ale opravdu útulné: Café Westend
1070 Wien, Mariahilferstrasse 128

Café Diglas – pokud chcete kávu v tradičním prostředí v úplném centru
www.diglas.at
1010 Wien, Wollzeile 10

Café Central – místo, kde se setkávali (a setkávají) vídeňští intelektuálové)
1010 Wien, Herrengasse 17

Tags: , ,