Německé texty

18.11.2015

Stephansdom stavěli vínem

Stephansdom (Domkirche St. Stephan zu Wien) nebo také Katedrála svatého Štěpána je jedna z nejznámějších staveb ve Vídni. Typické ornamenty na její střeše najdete snad na všech pohlednicích, fotografiích / selfíčkách z Vídně.

S touto stavbou se ale pojí hned několik zajímavých informacích, které vám průvodce asi neřekne. Tak až budete na vánočních trzích, tak své kolegy můžete „ohromit“ například tím, že:

  • Bezmála čtvrt milionu glazovaných střešních tašek na již zmíněné střeše vyrobila továrna v Poštorné (okres Břeclav)…
  • V severní věži je největší a nejtěžší zvon v Rakousku – 21 tun je fakt síla (nebo tíha?).
  • Celý chrám je protkán číselnou symbolikou. Na každém kroku narazíte na číslo 3 (Svatá trojice) a 4 (roční období, světové strany atd.). Jejich součet – 7 – symbolizuje počet dnů stvoření, smrtelných hříchů, slov na kříži atd. Počet schodů na zvonici Jižní věže je 343 = (3+4)3 tedy 7x7x7. A tak bychom mohli pokračovat.
  • Do základů této severní věže přidávali i víno. Ročník 1450 se opravdu nepovedl a víno bylo opravdu kyselé. Obyvatelé Vídně tak víno začali raději vylévat. To se nelíbilo tehdejšímu císaři Friedrichu III. a tak nařídil, aby všechno víno směřovalo do základů severní věže, kde se používalo k hašení vápna.
Summary
Stephansdom stavěli vínem
Article Name
Stephansdom stavěli vínem
Description
S touto stavbou se ale pojí hned několik zajímavých informacích, které vám průvodce asi neřekne. Tak až budete na vánočních trzích, tak své kolegy můžete "ohromit"
Pavel Cahlík
Nenechejte si to jen pro sebe: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someoneBuffer this page
Tags: ,